NIL jest na „nie” ws. przywrócenia części ustnej PES
Źródło: Puls Medycyny
NIL jest na „nie” ws. przywrócenia części ustnej PES. „Nie ma wpływu na przygotowanie zawodowe lekarzy”
MJM/NIL
opublikowano: wczoraj, 06-06-2023, 09:45
Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu zaapelowała o przywrócenie części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Naczelna Rada Lekarska wydała negatywną opinię w tej sprawie. „Egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy” – uzasadnia.
NRL stanowczo wyraziło oczekiwanie i zasadność zwolnienia lekarzy z części ustnej PES w sytuacji uzyskania 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej.
iStock
25 maja 2023 roku Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu zaapelowała w sprawie przywrócenia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. 2 czerwca 2023 r. Naczelna Rada Lekarska wydała negatywną opinię w tej sprawie.
„Od dłuższego czasu środowisko medyków, w tym działacze samorządu lekarskiego, oczekiwali likwidacji części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sytuacji uzyskania co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej. Powyższe postulaty miały swe szerokie uzasadnienie” – czytamy w oświadczeniu NRL.
Egzamin ustny jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe lekarzy
Wyjaśniono, że przede wszystkim z danych przedstawionych w piśmie CEM z dnia 22 czerwca 2022 roku wynikało, że po podsumowaniu wyników z 9 sesji egzaminacyjnych, spośród 426 osób z oceną bardzo dobrą z części pisemnej tylko 2 osoby nie zdały następnie części ustnej (0,4%). W przypadku osób z oceną dobry plus było to zaledwie 0,7%, a u osób z oceną dobrą 1,3%.
„Przedstawione dane jednoznacznie dowodziły, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy. Kolejnym argumentem było to, że czas, w którym lekarze skupiają się w przygotowaniach do ustnej części PES, mogliby przeznaczać na opiekę nad pacjentami” – wyjaśniono.
Dodano, że mając na uwadze te okoliczności, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej 18 listopada 2022 roku wydało stanowisko w sprawie szkodliwych zapisów przyjętej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, w którym stanowczo wyraziło oczekiwanie i zasadność zwolnienia lekarzy z części ustnej PES w sytuacji uzyskania 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej. Stanowisko to zostało opublikowane w BIP i było powszechnie znane w środowisku.
„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, w związku z powyższym podjęło aktywne działania zmierzające do wprowadzenia stosownych regulacji prawnych czego wynikiem było dodanie przez Ministra Zdrowia art. 16rc ust. 10 do Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz. U. z 2022 roku, poz. 1731 ze zm.)” – dodano.
W podsumowaniu zaznaczono, że w związku z tym apel Dolnośląskiej Rady Lekarskiej we Wrocławiu w sprawie przywrócenia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego jest nieuzasadniony.