Komora hiperbaryczna na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze -Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej
Szanowne Koleżanki / Szanowni Koledzy
Na przełomie roku 2021/2022 rozpoczęło działalność medyczną Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej z siedzibą znajdującą się na terenie Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Tym samym w województwie lubuskim pacjenci mogą leczyć się tlenem hiperbarycznym w wieloosobowej komorze wysokich ciśnień pod nadzorem oraz w asyście wykwalifikowanego personelu medycznego lekarskiego i pielęgniarskiego. Ze względu na charakter leczonych schorzeń przewlekłych, jak i postępowanie w stanach zagrożenia życia Ośrodek działa w trybie planowym oraz ostro dyżurowym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok.
W komorze hiperbarycznej wykorzystuje się efekty działania 100% tlenu podawanego przez indywidualne układy oddechowe pacjentowi znajdującemu się w zwiększonym ciśnieniu (zwykle 2,5 x większym od atmosferycznego tj. 2,5 ATA atmosfery absolutnej). Terapia jest uzupełnieniem leczenia wielu schorzeń, a w niektórych przypadkach wręcz jedyną terapią ratującą życie.
W załączniku znajdują się wskazania do leczenia terapią hiperbaryczną zgodne z wytycznymi europejskich towarzystw naukowych i akceptowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Załączamy również ulotkę Ośrodka z niezbędnymi informacjami skierowania pacjenta do konsultacji hiperbarycznej. Na stronie internetowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze w zakładce Komora Hiperbaryczna również zamieściliśmy podstawowe informacje nt. leczenia tlenem hiperbarycznym.
W trakcie leczenia w Lubuskim Centrum Terapii Hiperbarycznej (LCTH) pacjent odbywa serię codziennych sesji leczniczych w wieloosobowej komorze hiperbarycznej (liczba tych sesji uzależniona jest od przyczyny będącej powodem skierowania).
Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej jest
PORADNIĄ SPECJALISTYCZNĄ z kodem 7500 – OŚRODEK TERAPII HIPERBARYCZNEJ.
Ośrodek prowadzi leczenie tylko w trybie ambulatoryjnym i posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dlatego też, leczenie dla pacjenta ubezpieczonego w NFZ jest nieodpłatne. Tlenoterapia hiperbaryczna jest Świadczeniem Odrębnie Kontraktowanym – SOK – dlatego pacjent jednoczasowo może również przebywać na leczeniu szpitalnym. Tak pacjent, jak i lekarz kierujący nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów konsultacji oraz leczenia.
Ośrodek nie prowadzi działalności komercyjnej oraz nie prowadzi badań naukowych i eksperymentów medycznych w leczeniu chorób tlenem hiperbarycznym poza wskazaniami medycznymi.
Wskazania do uzupełnienia leczenia podstawowego ustala lekarz prowadzący to leczenie i wystawiający pacjentowi skierowanie na druku do Poradni Specjalistycznej do leczenia tlenem hiperbarycznym. Ostateczną decyzję o rozpoczęciu leczenia, tj. wskazaniach do tego leczenia i braku przeciwwskazań u pacjenta, podejmuje lekarz hiperbaryczny – każdorazowo przed rozpoczeciem tego leczenia podczas wizyty konsultacyjnej.
W trakcie leczenia możemy kontaktować się z lekarzem kierującym – prowadzącym dotychczasowe leczenie, szczególnie przy leczeniu trudno gojących się ran, w celu konsultacji i wspólnej oceny efektów terapii tlenem hiperbarycznym.
W razie pytań lub wątpliwości, co do wskazań – jak również przeciwwskazań do terapii tlenem hiperbarycznym zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym Ośrodkiem nr tel. 728-595-307.
Z wyrazami szacunku zawodowego
Kierownik medyczny
dr n.med. Maciej NASKRĘT