e-Recepta - szkolenia CSIOZ w siedzibie OIL w Zielonej Górze

Dodano: 04 październik 2019 , Szkolenia

Szanowni Państwo,

 

Nieuchronnie zbliża się 2020 rok, a w nim ogromna, ustawowa zmiana  dotycząca sposobu wystawiania recept, zarówno na leki refundowane jak i nierefundowane. Obejmująca wszystkie szpitale, praktyki małe i duże, przychodnie mające kontrakt z NFZ, jak i działające tylko komercyjnie.

Artykuł 56 ustawy, ustęp 2 stanowi bowiem: Recepty mogą być wystawiane w postaci papierowej do dnia 7 stycznia 2020 - koniec cytatu. Cały tekst ustawy w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia w załączniku do emaila. Znajdziecie tam Państwo również wiele innych, ważnych zmian. Polecamy cały tekst Państwa uwadze.

Okręgowa Rada Lekarska w Zielonej Górze opowiada się za szerokim wdrażaniem rozwiązań informatycznych w medycynie. Uważamy jednak, że takie rozwiązania jak e-ZLA czy e-recepta powinny przez wiele lat funkcjonować równolegle z jej wersjami papierowymi. Naszym zdaniem, takie rozwiązania z zakresu e-zdrowia powinny być wdrażane fakultatywnie, a nie obligatoryjnie. Takie stanowisko prezentujemy na szczeblu centralnym, jak i lokalnym.

Jednak naszą najważniejszą rolą jest służyć pomocą lekarzom i lekarzom dentystom, aby mogli bezpiecznie leczyć swoich pacjentów niezależnie od otoczenia prawnego. Dlatego Prezydium ORL w Zielonej Górze powołało do życia Zespół ds. e-Zdrowia, w skład którego weszli: Mariusz Paweł Witczak, Jacek Kotuła i Wojciech Perekitko.W pracach zespołu aktywnie bierze udział również Marzenna Plucińska. Zespół już pracuje od kilku tygodni i spotyka się z przedstawicielami oferującymi dobre (naszym zdaniem) aplikacje gabinetowe, które pozwolą Państwu od 2020 roku wystawiać e-recepty, e-ZLA, a w późniejszym terminie  również e-skierowania, czy prowadzić pełną, elektroniczną dokumentację medyczną (EDM). Po zakończeniu prac zespołu (koniec października/początek listopada) przedstawimy Państwu nasze wnioski i rekomendacje.

Jednakże aby pomóc Państwu już teraz w postawieniu tego pierwszego kroku w stronę e-recepty zapraszamy Państwa wspólnie z LOW NFZ na bezpłatne szkolenia, które zostaną przeprowadzone w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze przy ulicy Batorego 71,

 

w dniu 24 października o godz.17.30 oraz w dniu 26 października o godz. 09.00

przez ekspertów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

(To będą te same szkolenia - jednak w związku z tym, że spodziewamy się dużego zainteresowania oraz chcąc umożliwić wzięcie udziału wszystkim proponujemy dwa terminy do wyboru).

Zapraszamy i zachęcamy do udziału. To będzie niepowtarzalna okazja do zapoznania się z projektem o nazwie e-recepta, zasadami jego funkcjonowania etc etc oraz zadania pytań czy przeprowadzenia dyskusji z ekspertami rządowego agencji.

ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia

 

Z poważaniem

Marzenna Plucińska

Prezes ORL 

 

Wojciech Perekitko

Sekretarz ORL 

rejestr lekarzy:

Rejestr lekarzy

Nasz biuletyn:

Doktor

Polub nas:

Facebook